Studnia Siostry Łucji – Kaplica na Dębowcu

Przy Kaplicy Matki Bożej Fatimskiej i Świętych Dzieci z Fatimy istnieje studnia Siostry Łucji. Woda ta pochodzi spod samych fundamentów góry, na której znajduje się kaplica. Nie jest to woda pochodząca z wodociągów miejskich, lecz jest pobierana 70 metrów spod ziemi, z litej skały. Temperatura wody nie zmienia się – stała jej temperatura to około 10 stopni. 

Woda symbolizuje życie, odrodzenie, przejrzenie. Człowiek żyje dzięki wodzie i wody potrzebuje. Dzięki wodzie możemy cieszyć się z plonów ziemi, bo to jej potrzebują również wszelkie rośliny na ziemi. O wodzie również wiele możemy wyczytać w samym Piśmie Świętym (http://biblia.wiara.pl/doc/747152.Woda-w-Biblii). Cieszymy się, że możemy przy naszej kaplicy na Dębowcu mieć również czyste źródło wody, aby napić się w letnie dni po podejściu na Dębowiec, czy też nabrać jej sobie w drodze na Szyndzielnię czy też do domu, aby przygotować dobrą herbatę.

Studnia została przerobiona, aby lepiej było można pić wodę bezpośrednio oraz aby można było nalać sobie wody szybko do butelki. Dolny zawór przy zlewie po prawej stronie służy do picia wody na miejscu. Trzeba nacisnąć najpierw przycisk przy kranie i kiedy woda zacznie lecieć do zlewu, nachylić się i pić bezpośrednio ze strumienia nad zlewem. Drugi kran nad zlewem po lewej strony (wstający z kamiennej płyty) służy do napełniania butelek – trzeba nacisnąć na zawór i podstawić butelkę do napełniania. Wszystkie krany automatycznie wyłączą się same po tym, jak zwolnimy przycisk zaworu. Studnia będzie czynna od początku maja do końca października.

Niech woda ze studni Siostry Łucji służy nam wszystkim. Korzystajmy z niej w sezonie letnim. Jednocześnie wszyscy módlmy się, aby Siostra Łucja z Fatimy została jak najszybciej beatyfikowana.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożej Siostry Łucji od Jezusa i Niepokalanego Serca

Przenajświętsza Trójco, Ojcze, Synu i Duchu Święty, wielbię Ciebie w najgłębszej pokorze. Z głębi serca i mojej duszy dzięki Ci składam za objawienia Najświętszej Maryi Panny w Fatimie, które ukazały światu bogactwa Jej Niepokalanego Serca. Boże, jeśli to przyczyni się do większej chwały Twojej i dobra dusz naszych, przez zasługi Najświętszego Serca Jezusa i przyczynę Niepokalanego Serca Maryi, błagam Cię, byś raczył wsławić w Kościele Świętym siostrę Łucję, pasterkę z Fatimy, udzielając nam za jej wstawiennictwem łask, o które Cię pokornie prosimy.

Amen.

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu


Kaplica i studnia powstała dzięki pragnieniu i dążeniu do jej wykonania przez śp. Ks. Franciszka Mąkini, pallotyna – który to dokładnie 20 lat temu zaczął realizować marzenie, aby powstała na Dębowcu taka Kaplica ku czci Matki Bożej z Fatimy. Nie było to takie proste i łatwe. W tym samym czasie rozpoczynała się już budowa kościoła parafialnego p.w. Świętego Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej.

Budowa kaplicy trwała rok. Pallotyni, którzy ją zainicjowali, udźwignęli ciężar wymogów formalnych i sprzeciwów wrogich środowisk. Pallotyni już w latach 90. XX wieku postarali się o teren pod przyszłą budowę. 13 maja 2000 roku w Fatimie, na zakończenie beatyfikacji Franciszka i Hiacynty, bł. Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny, teraz umieszczony w podstawie ołtarza kaplicy na Dębowcu.

Budowa kaplicy rozpoczęła się według projektu Stanisława i Dominika Gawlasów. Drewniana kaplica zbudowana na planie kwadratu ma około 60 miejsc siedzących. Zwieńczeniem ołtarza jest figura Matki Bożej adorowana przez dzieci fatimskie, a tło prezbiterium stanowi panorama Beskidów, widoczna przez duże, trójdzielne okno. Na ścianach zainstalowano krzyże oznaczające stacje Drogi Krzyżowej, u sufitu zaś zawieszono ogromny, drewniany różaniec, zwieńczony krzyżem, wznoszącym się ponad ambonką.

„Perełka Dębowca” – jak mówi się o nowym miejscu kultu – jest czynna od maja do października. W tych miesiącach Msze św. będą odprawiane tutaj w każdą niedzielę o 16.00 oraz w piątki przed 13. dniem miesiąca o 19.00 – po tej Mszy św. z Dębowca wyruszy procesja fatimska do kościoła św. Andrzeja Boboli. Kaplica jest otwarta w sezonie letnim w Niedziele od 10.00 do 17.00. Warto przyjść na spacer, wyciszyć się, pomodlić, powierzyć własnej intencje i sprawy jednocześnie zabrać ze sobą wodę ze studni Siostry Łucji.

Można z dolnego kranu napić się bezpośrednio oraz z kranu wyżej nalać wody do butelki
Można napić się bezpośrednio naciskając na przycisk w kranie