Zmarł nasz Współbrat ksiądz Kazimierz Pytka SAC

Zmarł nasz Współbrat ksiądz Kazimierz Pytka SAC

W czwartek 5 listopada zmarł (w szpitalu w Grudziądzu) nasz Współbrat ksiądz Kazimierz Pytka SAC. Ksiądz Kazimierz posługiwał w naszej parafii jako duszpasterz. Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek 16 listopada o godzinie 13.00 w naszej pallotyńskiej parafii w Chełmnie nad Wisłą.

„W daleką drogę nie zabieraj nic, nie zabieraj, abyś mógł biec” (ks. K. Pytka SAC)

Ks. Kazimierz Pytka urodził się 20 czerwca 1964 r. w Starogardzie Gdańskim, w rodzinie kolejarza Bronisława i Marii z d. Kruczkowska. W parafii Smętowo Graniczne na Kociewiu został ochrzczony, a sakrament bierzmowania przyjął w 1978 r. w Tczewie, w parafii św. Józefa. Szkołę podstawową (1971-79) i średnią – Liceum Zawodowe przy Fabryce Przekładni Samochodowych „POLMO” (1979-83), ukończył w Tczewie.

Nowicjat w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni) rozpoczął we wrześniu 1983 r. w Ząbkowicach Śląskich i 8 grudnia tr. przyjął pallotyńską sutannę. Pierwszą konsekrację w Stowarzyszeniu złożył 29 września 1985 r. w Ołtarzewie, a wieczną 24 września 1989 r. w Czarnej – obie na ręce ks. prowincjała Czesława Parzyszka SAC. Studia seminaryjne odbył w Ołtarzewie w latach 1984-90. Tam też, 5 maja 1990 r., przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Alojzego Orszulika SAC, ówczesnego biskupa pomocniczego w Siedlcach.

Po święceniach pracował w duszpasterstwie parafialnym w: Sosnowcu (1990-95), Poznaniu (1995-97), Sucharach (1997-2000), Chełmnie (2000-07), Łodzi (2007-17), Bielsku-Białej (2017-19), Częstochowie (2019) i od 1 listopada 2019 r. ponownie
w Chełmnie.

Zmarł 5 listopada 2020 r. przed godziną 21.00, w szpitalu w Grudziądzu, na Covid–19, w 57. roku życia, 38. roku w Stowarzyszeniu i 31. roku kapłaństwa.

Zasadniczym rysem działalności apostolskiej ks. Kazimierza była praca na stanowisku wikariusza w duszpasterstwie parafialnym lub nauczyciela religii. W Chełmnie był opiekunem Świetlicy Parafialnej św. Wincentego Pallottiego (dla dzieci). W ostatnich kilku latach życia realizował się też jako rekolekcjonista i misjonarz ludowy.

Na placówkach, gdzie przebywał, pozostawiał po sobie wśród ludzi obraz człowieka życzliwego względem innych, zwłaszcza najmłodszych – z którymi miał doskonały kontakt. Uśmiech na twarzy i radość płynąca z jego serca udzielały się każdemu,
kto się z nim spotkał. Był człowiekiem o sercu wrażliwym na otaczające go piękno przyrody. Przygotowywał wśród dzieci i młodzieży przedstawienia aktorskie i scenografie. Kochał sport, zwłaszcza piłkę nożną.

Ks. Kazimierz oddawał Panu Bogu chwałę i docierał do serc ludzi szczególnie poprzez muzykę i śpiew – w naszej pamięci pozostanie na zawsze jego charakterystyczny obraz z gitarą w ręku i czapką reggae na głowie, oraz słowa i muzyka klipu do tytułowego utworu z płyty „Abyś mógł biec”.

„W daleką drogę nie zabieraj nic, nie zabieraj, abyś mógł biec” (ks. K. Pytka SAC).

Ks. Kazimierza pożegnamy na pogrzebowej Mszy św. w poniedziałek, 16 listopada br., o godz. 13.00 w pallotyńskim kościele p.w. św. Józefa w Chełmnie (ul. Dworcowa 38). Przed Mszą św. odmówimy różaniec. Nasz Współbrat zostanie pochowany w kwaterze pallotyńskiej na cmentarzu parafialnym w Chełmnie.