Sakramenty Święte

Spowiedź

Niedziele i Uroczystości: 15 minut przed każdą Mszą Świętą

                                                                                                                                         W dni powszednie: – od 14.50                                                                                                                                                                              – od 18.20

I-szy piątek miesiąca: – od 6.45

                                          – od 14.30

                                           – od 18.00

Chrzest

W I Niedzielę miesiąca na Mszy Świętej o godz. 12.00. Pozostałe Niedziele po Mszy Świętej.

Przygotowanie do Chrztu: dla rodziców i chrzestnych, którzy chcą otrzymać stosowne zaświadczenie w kancelarii (w II i IV sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Wieczerniku nad zakrystią w kościele)

Wymagane dokumenty przy zgłoszeniu do chrztu:

Akt urodzenia dziecka z USC
Wypełniony formularz zgłoszenia do chrztu – do pobrania w kancelarii
Rodzice chrzestni pozwolenia ze swoich parafii, do których przynależą.

W przypadku chrztu spoza parafii, pozwolenie na chrzest z parafii do której przynależą rodzice dziecka.

I Komunia Święta

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w roku 2024 – 12 maja

Uroczystość Wczesnej Pierwszej Komunii Świętej w roku

Bierzmowanie

Przygotowanie do Bierzmowania 2022-2023

 

Spotkania dla przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania

– po Mszy św. o godz. 18.00 – w niedziele

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Daty:

11.12.2022

15.01.2023

29.01.2023

05.02.2023

19.02.2023

05.03.2023

19.03.2023

1-2 kwietnia możliwość wyjazdu na czuwanie do Częstochowy

Czerwiec 2023 – próby liturgiczne

Małżeństwo

Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej, by ustalić szczegóły przygotowania, 3 miesiące przed planowanym ślubem.

Wymagane dokumenty do spisania protokołu przedślubnego:

 • aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, świadectwa chrztu
 • dowody osobiste
 • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej i poradni rodzinnej
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego ( niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne tzw. ślub konkordatowy ) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny
 •                                 „Oprawa muzyczna ślubów”

  Muzyka i śpiew w liturgii nie są tylko „zewnętrzną oprawą”, lecz stanowią integralną część Mszy św. Oznacza to, że wszystkie śpiewy i utwory muzyczne muszą odpowiadać temu, co dzieje się w liturgii. Dlatego nie można wykonywać piosenek nie związanych z liturgią, kierując się jedynie względami estetycznymi.

              Piosenki przeniesione z muzyki rozrywkowej, choćby z najpobożniejszym tekstem, nadal pozostają piosenkami rozrywkowymi. Dlatego są niestosowne do liturgii. Słynne Halleluia L. Cohena czy The winner takes it all zespołu Abba lub inne, ze zmienionym tekstem nie staną się nigdy muzyką religijną i zawsze będą przywoływać w wyobraźni zebranych sceny z filmu Shrek lub Mamma Mia lub tym podobne!

              Zarówno wokaliści, jak i instrumentaliści są mile widziani w naszym kościele, jeśli swoją grą lub śpiewem sprawiają, że liturgia jest piękna. Powinni jednak pamiętać, że w kościele nie „dają koncertu”, lecz uczestniczą w świętych obrzędach na chwałę Boga i dla ułatwienia modlitwy zebranym, pełniąc liturgiczną funkcję kantora, lub muzyka kościelnego. Soliści, którzy przygotowują śpiewy oraz utwory instrumentalne podczas ceremonii ślubnej muszą mieć świadomość, że pełnią posługę muzyczną „gościnnie”. Dlatego nie mogą robić tego bez zgody proboszcza i organisty, którzy na co dzień dbają o śpiew i muzykę w kościele. Zasady doboru śpiewu i muzyki regulują przepisy liturgiczne, które każdy muzyk kościelny – zarówno pełniący posługę na stałe, jak i okazjonalnie – powinien poznać i uszanować.

  Należy pamiętać, że muzyka w liturgii ma być wykonywana „na żywo” – uwielbienie zawarte w muzyce i śpiewie ma płynąć z serca człowieka, a nie z płyty czy mp3. Dlatego też kategorycznie zabronione jest używanie różnego rodzaju odtwarzaczy muzyki. Dotyczy to również akompaniamentów!